Blog o podejmowaniu zatrudnienia i zatrudnianiu osób niepełnosprawnych i z orzeczoną niezdolnością do pracy. Blog dla chcących zatrudnić i chcących znaleźć zatrudnienie. Dla wszystkich, którzy – często pomimo trudności, z którymi zmagają się na co dzień – nadal chcą być aktywnymi uczestnikami życia społecznego, zawodowego i kulturalnego. Dla wszystkich, którzy chcą mieć wpływ na swoje życie, współtworzyć je i uczestniczyć w budowaniu wzrostu gospodarczego własnego kraju, własnego regionu, własnej Rodziny.
Post przeniesiony z mojego blogu ” pracanarencie.blox.pl „
Myslę, ze wiekszość z nas choć raz zetknęła się z pojęciem renty z tytułu niezdolności do pracy. Potocznie zwanej rentą inwalidzką. Jakby jeszcze wiedzieć o co w tym chodzi …
Całkowicie niezdolną do pracy określana jest osoba, co do której stwierdzono, że utraciła zdolność do wykonywania jakiejkolwiek pracy. (Art. 12 ust. 2)
Częściowo niezdolną do pracy jest osoba, która zdaniem lekarza orzecznika ZUS utraciła w znacznym stopniu zdolność do pracy zgodnej z posiadanymi kwalifikacjami. (Art. 12 ust. 3)
Przepisy ustawy brzmią bardzo kategorycznie: niezdolną do pracy jest osoba, która całkowicie lub częściowo
1) utraciła zdolność do pracy zarobkowej
2) z powodu naruszenia sprawności organizmu
3) i nie rokuje odzyskania zdolności do pracy po przekwalifikowaniu. (Art. 12 ust. 1)
Na szczęście z pomocą przychodzą dalsze przepisy ustawy.
Zatem, zgodnie z przepisami ustawy o emeryturach i rentach, każda osoba z ustalonym prawem do renty z tytułu niezdolności do pracy, w tym także z orzeczeniem o całkowitej niezdolności do pracy, może w określonych warunkach podejmować zatrudnienie.
Pingback: Autyzm i zespół Aspergera – „Linia wsparcia” w Bojanowie, Ośrodku Rehabilitacyjno-Adaptacyjnym Caritas Diecezji Sandomierskiej | Praca na rencie. Blog
Bardzo ciekawy wpisy dotyczący prawa pracy. Oby więcej tak rzeczowych informacji w internecie.
PolubieniePolubienie