Wybory samorządowe 2014 – jutro upływa termin na zgłoszenia komitetów wyborczych, to ostatni dzwonek dla kandydatów niezależnych

O tym, że dziś są wybory uzupełniające do Sejmu i Senatu dowiedziałam się przypadkiem. Wczoraj, albo przedwczoraj.

O tym, ze jutro upływa termin na zgłoszenie komitetów wyborczych w wyborach samorządowych może ktoś dowie się dopiero w tej chwili, czytając ten wpis..

Może ktoś z czytających wpadnie na pomysł, by kandydować samemu?

Dlaczego tym piszę? Bo są wśród nas – niepełnosprawnych – osoby, które chcą coś zmienić w życiu. Które nie zgadzają się na to, co dzieje się w ich mieście, wiosce, gminie. Które widzą to, co jest źle zrobione i mają pomysł , jak to zmienić. Osoby, które być moze dotąd tylko narzekały, komentując otaczającą rzeczywistość..

Te wszystkie osoby mają teraz szansę wziąć sprawy w swoje ręce (jakkolwiek niesprawne by one nie były;p) i zacząć zmieniać świat. Mają szansę wystartować w wyborach samorządowych,  dać się poznać  swoim współmieszkańcom, zostać radnym rady miasta / gminy / dzielnicy i podjąć próbę wprowadzenia właściwych zmian w życie.

Myślisz, ze nie masz znajomości? Żadna z funkcjonujących partii politycznych i dowolnych frakcji lokalnych Ci nie odpowiada?

Tym lepiej! Wystartuj, jako kandydat niezależny!

Na początek (jeżeli chcesz startować do wyborów w gminie niebędącej miastem na prawach powiatu) wystarczy pięć osób, które Cię popierają i które założą komitet wyborczy wyborców. Potem (jeżeli chcesz startować do wyborów w gminie niebędącej miastem na prawach powiatu) dwadzieścia osób, które podpiszą listę popierającą Twoją kandydaturę. A potem już tylko (;D) trzeba przekonać do siebie i swoich pomysłów większość osób, które będą głosować w Twoim okręgu wyborczym.

W tym roku po raz pierwszy wybierać będziemy w okręgach jednomandatowych. To znaczy, ze tylko jedna osoba, spośród wszystkich kandydujących w danym okręgu wyborczym, może wygrać i zostać radnym.

Jeżeli jesteś członkiem jakiejś partii, która wystawia tych wyborach swoich kandydatów, albo myślisz o wstąpieniu do takiej partii, albo do już działającego komitetu wyborczego wyborców – możesz się nie przejmować jutrzejszym terminem. Na zgłaszanie list z kandydatami jest jeszcze trochę czasu.

Ale jeśli chcesz wystartować samodzielnie – tak tak, lista kandydatów może zawierać tylko jedno nazwisko:-) – to trzeba się spieszyć. Do jutra najpóźniej, do końca urzędowania właściwego komisarza wyborczego trzeba dostarczyć zbiór dokumentów ze zgłoszeniem komitetu wyborczego wyborców. Jeśli tego nie zrobisz, a mimo to nadal będziesz myśleć o kandydowaniu pozostanie Ci przystąpienie do już sformalizowanych grup. Warto jednak pamiętac, że moga mieć one uż komplet swoich kandydatów, albo mieć zupełnie inne niż Ty priorytety i spojrzenie na Twoją gminę..

Właściwość miejscową komisarzy wyborczych określa załącznik Nr 1 do uchwały Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 17 lutego 2014 r. w sprawie określenia właściwości terytorialnej komisarzy wyborczych, właściwości rzeczowej w zakresie wykonywania czynności o charakterze ogólnowojewódzkim oraz trybu pracy komisarzy wyborczych (M. P. z 2014 r. poz. 185).

Tekst tej uchwały zamieszczony jest na stronie internetowej Państwowej Komisji Wyborczej www.pkw.gov.pl.

Pod tym LINKIEM znajdziecie program do łatwego przygotowania zestawu wymaganych dokumentów do zgłoszenia dowolnego komitetu wyborczego.

A tutaj dokładny opis wymagań i zasad tworzenia i zgłaszania poszczególnych komitetów wyborczych.

 

POWODZENIA!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s