Jak wyliczyć możliwy zwrot kosztów zatrudnienia osoby niepełnosprawnej?

depositphotos_1148707-Group-of-businessW przypadku zatrudnienia osoby niepełnosprawnej możemy uzyskać zwrot części kosztów zatrudnienia. To znaczy: najpierw zatrudniamy osobę niepełnosprawną, potem wypłacamy jej pensję (Uwaga – wypłata powinna być terminowo), potem wysyłamy wniosek do PFRON o zwrot określonej części kosztów, czekamy na weryfikację i akceptację i wreszcie – otrzymujemy zwrot na nasze konto. I tak co miesiąc.

Dla możliwości ubiegania się o zwrot kosztów formą zatrudnienia może być tylko umowa o pracę. Umowy zlecenia i o dzieło nie są brane pod uwagę przez ustawę.

Jak duża będzie to część poniesionych kosztów – zależy od wielu czynników. Limity zwrotów są określone:
1. kwotowo – w zależności od stopnia i rodzaju niepełnosprawności osoby zatrudnionej można otrzymać niższą lub wyższą kwotę zwrotu

2. „procentowo” – zwrot może sięgnąć do 90 % kosztów, a jeżeli pracodawca wykonuje działalność gospodarczą (DG w rozumieniu przepisów o pomocy publicznej), to niestety otrzyma mniejszą część poniesionych kosztów, bo 75 %
3. „ułamkowo” – w zależności od tego, czy będzie to cały etat, czy np. 1/5 etatu – taką część dopuszczalnej kwoty można będzie otrzymać.

depositphotos_1011088-Business

Jak to ugryźć? Nie jestem księgową i wyliczenia kwotowe to nie moja działka. Iudex non calculat – powiadali starożytni Rzymianie. Postaram się to jednak przybliżyć na przykładach.

PRZYKŁAD A:
Przyjmijmy, że osoba zatrudniana ma znaczny stopień niepełnosprawności. Wtedy przysługująca maksymalnie kwota to 1800 zł.
Przyjmijmy, że pracodawcą jest przedsiębiorca prywatny, np właściciel pensjonatu, w takim przypadku może się starać o zwrot do 75 % kosztów pracy.
Przyjmijmy, że zatrudnia on osobę na 1/2 etatu, a wynagrodzenie brutto tej osoby wynosi 1000 zł (to znaczy, przy pełnym etacie wyniosłoby 2000 zł).
Jak wyliczyć kwotę zwrotu?
Na potrzeby tego przykładu skorzystam z ogólnodostępnych kalkulatorów płac.
Jeden z nich podał, ze koszty pracodawcy wyniosą 1207.40 zł (http://wynagrodzenia.pl/kalkulator_oblicz.php)
inny, że 1182,90 (http://www.bankier.pl/narzedzia/kalkulator-placowy)
kolejny: 1184,80 (http://prawo.rp.pl/temat/846545.html)
Przyjmijmy, ze to 1200 zł – w realu sugeruję kontakt z rzetelnym księgowym.

I przy takich założeniach przystępujemy do obliczeń:
1 i 3.Zwrot do kwoty 1/2 bo pół etatu z 1800 zł, bo stopień znaczny niepełnosprawności  – to 900 zł.
2. 75 % kwoty 1200 zł to 900 zł
Zatem – przy zakładanym koszcie 1200 zł zakładany zwrot wyniósłby 900 zł.

PRZYKŁAD B:
Tu założenia będą podobne, z tym, że stanowisko pracy wymaga wysokich, specjalistycznych kwalifikacji i pensja tu wyniesie powiedzmy 4 600 zł.
Przyjmijmy nadal, że osoba zatrudniana ma znaczny stopień niepełnosprawności. Wtedy przysługująca maksymalnie kwota to 1800 zł.
Przyjmijmy, że pracodawcą jest przedsiębiorca prywatny, np właściciel pensjonatu, w takim przypadku może się starać o zwrot do 75 % kosztów pracy.
Przyjmijmy, że zatrudnia on osobę na 1/2 etatu.
Jak wyliczyć kwotę zwrotu?
Znowu na potrzeby tego przykładu skorzystam z ogólnodostępnych kalkulatorów płac.

Dwa z nich podały, ze koszty pracodawcy wyniosą 2777.02 zł (http://wynagrodzenia.pl/kalkulator_oblicz.php i http://www.bankier.pl/narzedzia/kalkulator-placowy)
kolejny, że: 2725,04 (http://prawo.rp.pl/temat/846545.html)

Przyjmijmy, ze to 2750 zł – przypominam, że w realu sugeruję kontakt z rzetelnym księgowym.
W tym przypadku 75 % z kwoty 2750 zł to 2062,50 zł, Jednak możliwy zwrot wyniesie nadal 900 zł.
Przy pełnym etacie refundacja nie mogłaby przekroczyć kwoty 1800 zł, zatem zwrot kosztów wyniósłby sporo mniej 75 % (przy założeniu np, że koszt pracodawcy to 5554.04 zł – tak http://wynagrodzenia.pl/kalkulator_oblicz.php)

PRZYKŁAD C:
Przyjmijmy, że osoba zatrudniana ma znaczny stopień niepełnosprawności. Wtedy przysługująca maksymalnie kwota to 1800 zł.
Dodatkowo, przyjmijmy, ze zatrudniony jest osobą niewidomą, bądź cierpi na chorobę psychiczną, upośledzenie umysłowe, całościowe zaburzenia rozwojowe lub epilepsję – wówczas pracodawcy dodatkowo przysługuje kwota 600 zł.
Razem 2400 zł. 

Przyjmijmy, że pracodawcą jest przedsiębiorca prywatny, np właściciel pensjonatu, w takim przypadku może się starać o zwrot do 75 % kosztów pracy.
Przyjmijmy, że zatrudnia on osobę na cały etat, a wynagrodzenie brutto tej osoby wynosi 1680 zł .
Jak wyliczyć kwotę zwrotu?
Pierwszy z w/w kalkulatorów podaje koszt pracy – 2028,43 zł.
75 %
z tego to 1521,32 i w takiej wysokości zwrot by przysługiwał.

Przypominam – pracodawca inny niż wykonujący działalność gospodarczą otrzyma do 90 % zwrotu kosztów pracy, przy zachowaniu limitów kwotowych.

Podkreślam raz jeszcze, ze wszystkie te przykłady są tylko zobrazowaniem działania zasady refundacji. Aby poprawie wyliczyć wszystkie kwoty sugeruję wsparcie rzetelnych księgowych.

3 komentarze do “Jak wyliczyć możliwy zwrot kosztów zatrudnienia osoby niepełnosprawnej?

  1. Pingback: Jaka firma przyjmie teraplegika? | Praca na rencie. Blog

  2. Pingback: Czy PFRON ma obowiązek skontrolować beneficjenta przed decyzją o wypłacie refundacji? | Praca na rencie. Blog

  3. Pingback: Przepisy regulujące zatrudnienie osób z niepełnosprawnością. cz.2. Ustawa o rehabilitacji | Praca na rencie. Blog

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s