Czy osoba z orzeczeniem o niepełnosprawności może zostać radnym?

depositphotos_4416313-Girl-listening-with-her-hand-on-an-earOdpowiedź na takie pytanie była ostatnio poszukiwana. Tak mi doniósł wordpress;)

Czy osoba z orzeczeniem o niepełnosprawności może zostać radnym. Hm.. no, jeżeli się nada i zagłosuje na nią wystarczająca liczba wyborców, to tak, może🙂

Orzeczenie o niepełnosprawności nie ma za zadania ograniczać osoby, wobec której zostało wydane.

Przeciwnie. Zadaniem tego orzeczenia jest niesienie pomocy osobie niepełnosprawnej. Bo nie ma co ukrywać – taka osoba jednak ma trudniej. Przyznam, że czasem mnie śmieszą, a czasem drażnią publikowane niekiedy, hurraoptymistyczne tytuły „newsów”, krzyczące: „Niepełnosprawność w niczym jej/jemu nie przeszkadza!”.

Bywa, że teksty pod tymi tytułami opowiadają wspaniałe historie o tym, jak pokonując różne bariery osoby niepełnosprawne spełniają się w różnych dziedzinach. Podróżują, pracują, osiągają sukcesy sportowe i cieszą się życiem rodzinnym.

Ale czy niepełnosprawność im w osiągnięciu tych marzeń nie przeszkadzała? No – przeszkadzała, czasem bardzo. Ale NIE uniemożliwiła. I to jest ta subtelna różnica.

Orzeczenie o niepełnosprawności ma wskazać jaki rodzaj i stopień niepełnosprawności dotknął daną osobę i jaki rodzaj działań zewnętrznych, czyli jakie wsparcie, może jej pomóc tak, aby jej funkcjonowanie w codziennym życiu jak najbardziej ułatwić.

Inna sprawa, to okoliczność, ze po stronie instytucji, w której po ewentualnym wybraniu osoba niepełnosprawna będzie sprawować funkcję, mogą powstać obowiązki, wynikające z rodzaju tej niepełnosprawności. Na przykład, jeżeli wybrana osoba będzie niewidoma, to – moim zdaniem – wszystkie dokumenty, z którymi będzie miała się w ramach sprawowanej funkcji zapoznawać, powinny jej zostać dostarczone w języku Braille’a, bądź też w takim formacie, np. jako nagranie dźwiękowe, aby z ich treścią radny mógł swobodnie się zapoznać. Oczywiście wybrana formuła udostępnienia treści powinna gwarantować wiarygodność, tj pewność, że udostępnione treści są w 100 % zgodne z zawartością dokumentów, doręczonych pozostałym radnym.

 Może Cię też zainteresuje: Jak zostałam KANDYDATKĄ

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s