O czym myślisz, kiedy oddychasz?

fot. M.Socha

fot. M.Socha

Zadzwoniła dziś do mnie Pani Redaktor z Echa Dnia. To znaczy, wczoraj też dzwoniła, ale wczoraj zupełnie nie było jak rozmawiać. Dziś był względny spokój.

Zadawała różne pytania. We współpracy ze świętokrzyskim Odziałem Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej przygotowuje artykuł o tzw. „aktywnych” osobach niepełnosprawnych z naszego  województwa. I wokół tej tematyki się obracałyśmy. Świetnie nam się rozmawiało, a niektóre pytania nadal mi siedzą w głowie.

Niby zwyczajne, a totalnie zaskakujące, bo człowiek dotąd jakby się nad tym nie zastanawiał. Nawet trudno mi precyzyjnie je powtórzyć.

Bo np. – „co mnie skłoniło, żeby działać, żeby się nie poddać, nie załamać”. Takie niby typowe pytanie dziennikarskie, prawda?:)

Są jednak rzeczy tak naturalne, oczywiste, że człowiek chyba nie zastanawia się nad nimi. Po prostu je robi. W ogóle trudno słowami opisać proces decyzyjny w ich przypadku.

Czy zastanawiamy się nad tym, dlaczego oddychamy? Po prostu to robimy. OK. Gdzieś
w świadomości mamy, ze jeśli przestaniemy oddychać, to możemy umrzeć. Ale generalnie nie zastanawiamy się nad tym. Po prostu – trzeba. Po prostu – dzięki Bogu, jakby troszkę samo się to dzieje.

A gdy upadniemy? To albo wstaniemy i pójdziemy dalej, albo będziemy leżeć, aż nas przysypie kurz, śnieg, czy co tam jeszcze.. Po prostu wiemy, że trzeba wstać. O ile mamy zachowany system obronny.. Nie przeprowadzamy analiz logicznych*, po prostu – albo sami się zbieramy z ziemi, albo prosimy kogoś o pomoc i jakoś się gramolimy na wspierających ramionach.

I chyba na tym skończę ten wpis, bo zaczynam za dużo nad tym myśleć. A każdy z nas już chyba kiedyś sprawdził, że jak zaczyna myśleć o swoim oddechu, to jakby się zaczynał gubić
i zatracać rytm.. Do miłego!

*OK, ja przeprowadzam, ale bliscy znajomi mówią mi, ze jestem „inna”..

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s