Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport dotyczący stanu rehabilitacji leczniczej w Polsce. Poniżej link do jego treści na oficjalnej stronie NIK.
Jak wynika z linkowanego artykułu – nie są znane dokładne dane, na temat liczby fizjoterapeutów w Polsce, ale – zdaniem autorów – moze ich być ok 40 tys., a to – znowu – zdaniem autorów – stosunkowo dużo. Ocena liczby została podana w kontekście potrzeby stworzenia ustawy o zawodzie fizjoterapeuty. Moim zdaniem potrzebnej. Pojawia się jednak pytanie: czy ok. 40 tys fizjoterapeutów na ok. 38,5 miliona Polaków to faktycznie „stosunkowo” dużo? Moim zdaniem – nie.
Dodatkowo, nawet przy obecnej liczbie fizjoterapeutów ciągle zbyt mało jest etatów dla fizjoterapeutów w szpitalach. Na pracę, czytaj trening z pacjentem, czytaj: rehabilitację – NFZ przewiduje skandalicznie mało czasu. Szpitalowi łatwiej jest pozyskać i wydać pieniądze na sprzęt wartości kilku rocznych etatów fizjoterapeuty, niż opłacić etat jednego fizjoterapeuty.
A przecież ta praca właśnie jest najbardziej wartościowa, najbardziej skuteczna, przynosząca najlepsze efekty usprawnienia i najbardziej potrzebna nam – pacjentom..
A oto link do wzmiankowanego artykułu:
Rehabilitacja to jeden z najważniejszych czynników powrotu do zdrowia. Powinna być szeroko dostępna i dofinansowywana, co w ostatecznym rozrachunku i tak wszystkim nam się opłaci.
PolubieniePolubienie
Dokładnie tak. Moim zdaniem powinno być wsparcie indywidualnej rehabilitacji. Zatrudnienie fizjoterapeuty, poniesienie z tego tytułu comiesięcznych kosztów, powinno być refundowane na zasadzie podobnej, jak jest w przypadku zakupu sprzętu ortopedycznego/rehabilitacyjnego czy zaopatrzenia urologicznego. Obecny przepis o możliwości rozliczenia na koniec roku i odpisania od podatku jest przepisem martwym, bo znaczna grupa osób niepełnosprawnych nie osiąga takich przychodów, by było z czego te koszty odliczyć…
PolubieniePolubienie